Вы здесь

Главная

   Limba română e comoara cea mai de preţ, ea dă muguri şi ramuri noi. Este limba nemuritorului Eminescu, care ne scria cu o pană muiată în aurul Luceafărului, limba în care a fost scrisă “Mioriţa”, scrisă-n ţărână cu băţul. A vorbi sănătos în limba mamei este o datorie, una din cele mai însemnate din viaţa omului. Spunea cineva atât de exact şi frumos că-n limba sa este omul acasă. Acasă te simţi când auzi un cântec popular românesc, când simţi miros de busuioc sau vezi floarea soarelui care-şi înalţă faţa spre cer.
      Conform planului de lucru al şcolii în perioada  17-21 februarie în incinta CIE “Gimnaziul Boian” s-a desfăşurat Săptămâna Limbii Române. Programa din acest an a avut un scop principal: de a-i aduce pe copii cât mai aproape de limba moştenită de la părinţi şi bunici, de a le altoi dragostea faţă de creaţia lui Grigore Vieru. Săptămâna a fost bogată în multe activităţi:
• Oformarea standului „Grigore Vieru – poet al neamului”
• „Mesaj pentru scriitorul preferat”
• Activitate extraşcolară „Cântecul puişorului de melc”;
•  Concursul celui mai bun declamator;
• Informaţie pentru elevi „ Să vorbim corect româneşte.”
   Date importante din viaţa şi activitatea lui Grigore Vieru au fost selectate şi prezentate pe standul „Grigore Vieru – poet al neamului” de profesoara de limba română şi literatură Ana Semeniuc. Сel mai important eveniment l-a constituit concursul celui mai bun declamator „Sunt pur şi simplu poezie”, organizat de profesoara de limba română şi literatură  Rodica Dârda,  la care elevii şi-au demostrat  talentul şi măiestria de a recita poezii din creaţia lui Grigore Vieru. Concursanţii au fost apreciaţi cu diplome de gradul 1-3.

        O altă activitate de suflet a fost „Cântecul puişorului de melc”, pregătită de profesoara de limba şi literatura română Rodica Guzun împreună cu elevii clasei a 8-a, a căror dirigintă este. Sub acordurile emoţionante ale unei melodii elevii au depănat diverse teme abordate de poet în creaţia sa şi cu suflet au recitat o mare parte din poeziile lui Vieru. Elevii au vizionat un film interesant ,,Drumul spre casa din Pererâta,”  au ascultat unele secvenţe din viaţa poetului de la prietenul lui Ion şi de la prima lui învăţătoare. Finalul activităţii a fost foarte emoţionant. Elevii au ajuns la concluzia că Vieru a existat întotdeauna, aşa ca Eminescu - simplu, blând, plin de înţelesuri, ca mama, ca izvorul, ca melcul ascuns sub roua ierbii, ca soarele ce coace pâinea pe lanuri...

Profesoara de limba şi literatura română
Guzun R.S.