Пам’ятка читача
Люба дитино! До тебе це слово! Перед тобою - скарбниця чудова, мудрих порад невичерпне джерельце, книгу люби і душею і серцем!
Книжка – всюди, поруч із нами. Вона наш друг і порадник. Шануйте ії, друзі, любіть і бережіть, у неї вкладено велику працю багатьох людей. Пропонуємо вам скористатися нашими рецептами лікування книг.

Що робити, коли книжка потрапила у воду?
Швидше поставте мокру книжку (розкривши віялом) у сухому, теплому приміщенні, що добре провітрюється. Склеєні аркуші, перш ніж розгорнути, обережно перегинайте то в один, то в другий бік. Якщо вони не розклеюються, потримайте над парою. Вологі аркуші перекладіть фільтрувальним папером і наступного дня праскою доведіть їх до висихання.
Що робити, коли забруднилась обкладинка?
Ледеринову обкладинку книжки можна протерти вологим тампоном, змоченим у розчині прального порошку. Коленкорову обкладинку протирають чорнильною гумкою (ластиком). Паперову обкладинку не слід чіпати. Вона боїться чищення. Краще ії обклеїти новою гарною обгорткою.
Що робити, якщо листки книги зім’ялися?
Під листки і зверху на них кладуть по одному чистому, не дуже щільному аркушу білого паперу і теплою (не гарячою!) праскою прогладжують кожен листок.
Що робити, якщо сторінки книги розірвалися?
Надірвану сторінку підклеюють так: намазану клеєм смужку цигаркового паперу кладуть (клеєм догори) під надрив, загинають по краю книжкової сторінки, наклеюють на сторінку. Пошарпаний край сторінки обклеюють папером схожого кольору.
Яким клеєм можна відремонтувати книгу?
Найкраще використовувати клей ПВА.

Правила поводження з книгою

1. Обгорни книгу в папір – не бруднитиметься обкладинка.
2. Не читай книгу під час їжі - можеш забруднити її.
3. Не клади в книгу олівців, ручок - від цього рветься палітурка.
4. Не загинай сторінок книги, зроби закладку.
5. Не рви сторінок, не малюй і не пиши нічого в книзі, не роби в ній ніяких поміток.
6. Не перегинай книгу - від цього вириваються сторінки.
7. Листки в книзі потрібно перегортати за верхній куточок.
8. Не можна брати книгу брудними руками.
9. Не читай книгу на сонці.
10. Книжки бояться бруду, вогкості, сонячних променів - псується папір. Ще книги бояться пилу і комах-точильників.
11. Найбільше книги люблять дбайливе ставлення і чистоту. Класти книжки треба тільки на чисті столи і парти.
Чим акуратніше поводитися з книжками, тим вони довше живуть.

Єдині вимоги до учнів щодо збереження підручників

1. При одержанні підручників продивись їх. При виявленні пошкоджень повідом бібліотекаря.
2. Всі одержані підручники слід утри¬мувати в охайному вигляді.
3. Обгорни підручники.
4. Не загинай аркуші, користуйся закладкою.
5. Не слід класти в книгу різні предмети.
6. Перш ніж узяти до рук підручник, ви¬мий руки. Підготувавши урок, постав кни¬гу на полицю або поклади у портфель.
7. На сторінках підручників робити помітки ручкою або олівцем забороняється.
8. Бережи підручник від сонця і вологи.
9. Поводься з підручником так, щоб не бу¬ло соромно передати його твоїм молодшим товаришам.
10. Якщо ти зіпсував чи загубив підручник, поверни до бібліотеки аналогічний або заміни його іншою книгою.

Критерії оцінювання стану підручників

1. Рекомендації з оцінки стану підручників першого року користування
«5» – відмінний — виставляється за книгу, в якій немає ніяких помарок, розірваних сторінок, кути не зігнуті. Книжка повинна бути обгорнута і мати закладку.
«4» – добрий — виставляється, якщо обкладинка трохи забруднена або немає закладки. В книжці є не¬великі помарки.
«З» – задовільний — виставляється, якщо окремі сторін¬ки забруднені, деякі сторінки вирвані з кни¬ги або розірвані, тобто підручник збережений погано, але він придатний для користу¬вання.
«2» – незадовільний — виставляється, якщо зіпсовано багато сторінок, книга не обгорнута, немає заклад¬ки, блок випадає з обкладинки, книгою користуватись не можна.
2. Рекомендації з оцінки стану підручників 2-го, 3-го, 4-го року користування
«5» – відмінний – підручник, який був у користуванні, але не має пошкоджень і помарок.
«4» – добрий – підручник, який має незначні пошкодження або помарки, якщо у попередні роки була виставлена ця оцінка і він збережений у такому стані.
При незначному зношенні, або якщо книжка не обгорнута, без закладки, оцінка на бал знижується.
«3» – задовільний – підручник, який має пошкодження і помарки, але придатний для користування. Якщо за збереження підручника, вистав¬ляється оцінка «3» і учень, який користується підручником зберіг його і навіть відремонтував, оцінка зберігається, а учня необхідно відзначити подякою і на наступний рік видати нові підруч¬ники.
«2» – незадовільний – підручник, який має значні пошкодження й помарки, непридатний для користування.

Всіх цих книжкових хвороб можна уникнути , створивши правильні санітарно-гігієнічні умови зберігання видань. Цим ви зможете запобігти передчасному старінню своєї книгозбірні.