Вы здесь

Главная
Curierul    şcolar 
Miniziarul şcolar al CIE
„Gimnaziul Boian”
   

Întotdeauna printre primii

   În şcoala noastră sunt elevi care reuşesc să-şi împartă timpul astfel încât să obţină note foarte bune la toate ma¬teriile de studiu precum şi rezultate la olimpiadele raionale şi regionale. Nicolae Semeniuc este unul dintre pu¬ţinii elevi care au învăţat că studiul şi se¬riozitatea îl vor clasa printre primii în¬totdeauna. Participând cu succes la două olimpiade regionale, s-a întors cu locuri premiante (locul I la limba şi literatura ucraineană şi locul II – la istorie). Foarte bine s-a prezentat la olimpiada regională la limba română şi eleva clasei a 9-a Lungu Iana.
   Merită cuvinte de laudă şi elevele Ignatiuc Maria, Bosovici Ana-Carolina, Jirova Mariana (clasa a 10-a) şi Mândrescu Maria (clasa a 11-a), care au participat la concursul regional al susţinerii lucrărilor ştiinţifice.
  Putem spune despre aceşti elevi că se pregătesc, citesc, fac exerciţii, studiază, cercetează, pentru ca mâine să fie pregătiţi să ţină piept cerinţelor vieţii. Profesorii  îi pre¬gă¬tesc, îi sus¬ţin şi le oferă sprijinul de care au nevoie.


Rodica N. Dârda, director adjunct pe lucrul ştiinţific.

Terminarea anului de învăţământ 2013/2014 şi petrecerea evaluării  finale  de stat

   Conform ordinului secţiei raionale de învăţământ, tineret şi sport a administraţiei raionale de stat de la 28 februarie 2014 № 76 „Despre terminarea anului de învăţământ şi petrecerea evaluării finale de stat în şcolile de cultură generală în anul de învăţământ 2013/2014” terminarea anului de învăţământ 2013/2014 va fi la 30 mai 2014. Tot în această zi va avea loc sărbătoarea ultimului sunet.
   Anul şcolar se va încheia cu petrecerea excursiilor în clasele 1-4 (perioada de la 2 până la 5 iunie), excursii şi practică în clasele a 5-a – a 8-a şi a 10-a (perioada  2-13 iunie).
  Conform recomandărilor primite, de către administraţia CIE „Gimnaziul Boian” este întocmit graficul petrecerii evaluării finale de stat  în clasele a 4-a, a 9-a şi a 11-a:
Clasa a 4-a:
13.05.2014 – matematica
15.05.2014 – limba română
20.05.2014 – limba română (citirea)
21.05.2014 – limba ucraineană  (citirea)
22.05.2014 – limba ucraineană
Clasa a 9-a:      
02.06.2014 – matematica
05.06.2014 – limba română
10.06.2014 – biologia
13.06.2014 – limba ucraineană
16.06.2012 – geografia                                                 
Clasa a 11-a:   
23.05.2014 – limba ucraineană
26.05.2014 – istoria Ucrainei,  ecologia 29.05.2014 – limba română, biologia
   Evaluarea finală de stat în aceste clase se va petrece după culegerile, întărite de ordinul Ministerului de învăţământ şi ştiinţă, tineret şi sport a Ucrainei de la 27 decembrie 2013 № 1844. Certificatele de absolvire a şcolii medii de bază absolvenţilor clasei a 9-a se vor înmâna la careul solemn pe data de 18 iunie 2014. Balul de absolvire pentru clasele a 11-a se va petrece pe data de 31 mai 2014.
   Şase elevi ai clasei a 11-a a CIE „Gimnaziul Boian”, care doresc să-şi continuie studiile la instituţiile superioare de învăţământ, s-au înregistrat la testarea externă. Din partea administraţiei dorim elevilor rezultate înalte la învăţătură, elevilor claselor a 4-a, a 9-a şi a 11-a succes la evaluarea finală de stat, iar abiturienţilor rezultate bune şi realizarea viselor.

Administraţia complecsului instructiv edecativ ”Gimnaziul Boian”
 

Limba maternă – o comoară care trebuie moştenită, păstrată şi cultivată cu sfinţenie

  Pe data de 21 februarie pe globul pământesc este marcată Ziua internaţională a limbii materne. E şi firesc faptul că săptămâna 17-21 februarie a fost proclamată în şcoala noastră săptămâna limbii române.
  În ziua de luni, 17 februarie, s-a prezentat programul de activităţi. Tot luni elevii clasei a 11-a au oformat standul „Grigore Vieru – poet al neamului”. Marţi elevii au scris mesaj pentru scriitorul preferat. Cel mai reuşit mesaj aparţine elevei din clasa a 10-a  Jirova Mariana: „Mă adresez Vouă, Domnule Scriitor, celui care m-a întors cu zeci de ani în urmă, dovedindu-mi că omenirea nu s-a schimbat deloc. Vă mulţumesc pentru versurile care sunt strâns legate cu gândurile lui Dumnezeu. În fiecare vers se află nu numai durerea  unui neam, ci a întregii lumi. Pot să spun că de fiecare dată când mă aflu în faţa unei încercări eu recitesc cartea  Dumneavoastră şi încep a crede că totul este trecător. Datorită versurilor Voastre eu percep sentimentele celor care au fost de o seamă cu mine, ce au simţit tot aceste emoţii. Omar Chayam, Vă mulţumesc pentru lumea rubaiatelor – lume plină de culori neobişnuite, unde în afară de cincizeci de tipuri ale surului mai sunt şi altele, mult mai aprinse.
Cu stimă şi respect, o tânără cu multe speranţe.”
   Miercuri elevii clasei a 8-a sub îndrumarea profesoarei de limba română Rodica S. Guzun au pregătit  activitatea extraşcolară „Cântecul puişorului de melc”, la care a fost adus un adevărat omagiu poetului Grigore Vieru. Joi (20 februarie)  toţi au avut posibilitatea să asculte şi să admire muzicalitatea şi frumuseţea limbii materne la concursul declamatorilor „Sunt pur şi simplu poezie”. Pentru cea mai bună recitare a unei poezii de Grigore Vieru participanţii au fost menţionaţi cu diplome de gradul I-III. A încheiat săptămâna eleva clasei a 9-a Carina-Maria Bizovi, care le-a vorbit elevilor despre unele lacune des întâlnite în vorbirea orală  şi despre vorbirea corectă a limbii române. Informaţii utile, lucruri noi, impresii, emoţii au stăpânit această săptămână. Să-ţi preţuieşti, să-ţi iubeşti, să-ţi respecţi limba e datoria fiecăruia dintre noi.

Rodica N. Dârda, prof. de limba română şi literatura(română şi universală)

Talentul şi voinţa – doi factori importanţi în viaţa omului


  Afirmaţia pune în balanţă doi termeni importanţi din viaţa unui om: talent şi voinţă. Cercetând spusele lui Honore de Balzac că „Voinţa poate fi mai mult decât un talent”, elevii gimnaziului nostru au participat activ la desfăşurarea săptămânii „Alo, căutăm talente!”. A început săptămâna cu oformarea fotogaleriei „Din viaţa ansamblului Mioriţa” şi „Dansul e viaţa noastră”. Membrii acestui ansamblu îşi demonstrează capacităţile de dans atât la sărbătorile şcolare cât şi la cele raionale, ocupând locuri premiante.
   Se zice că talentul vine odată cu  timpul, unii se nasc cu el, alţii nu, iar pasiunea o ai în fiecare zi. De aceste calităţi este înzestrată Moldovan Diana, eleva clasei a 7-a, care cu minunatele lucrări ne-a adus pe o clipă în împărăţia picturii la deschiderea primei galerii. Cu recitarea expresivă a poeziilor ne-a cucerit Jirova Mariana, eleva clasei a 10-a. Despre fantezie şi creaţie ne relatează lucrările urmatoarelor eleve: Gauca Maria (clasa a 11-B), Bosovici Ana-Carolina, Migalescul Maria (clasa a 10-a), Bzovi Carina (clasa a 9-a), Morar Alina (clasa a 5-a), care cu multă plăcere iau parte la diferite expoziţii cum ar fi: Fantezii cosmice, Lumea copilăriei,   Şevcenco-200 de ani şi altele.
   În sfera muzicii, zi de zi, îşi îmbogăţeşte vocea cu noi cântece Ţurcan Maria, eleva clasei a 9-a. Iar strunele vioarei răsună aproape la fiecare sărbătoare a şcolii datorită arcuşului mânuit de eleva clasei a 10-a Ignatiuc Maria. În lumea sportului ne-au invitat  Semeniuc Nicolai, Lercu Vitalii, Jolondcovskii Marin, (clasa a 11-A) şi elevul clasei a 8-a Vaipan Petru la concursul „Cel mai bun gimnast”.
   Toate aceste evenimente frumoase am hotărât să le înscriem pe paginile                       mini-ziarului „Caleidoscopul artei”, iar meritele acestor elevi au fost apreciate cu diplome la sărbătoarea de suflet. Nimeni nu ştie în care parte  îi va surâde norocul, iar dacă ştii, iubeşti şi creezi poţi afirma:„Eu posed talent şi voinţă şi calea în lumea succesului e deschisă”.

Elena I. Gorda,
şefa catedrei ştiinţelor estetice

Dor de dragoste

  Sărbătoarea sfântului Valentin – prilej pentru emoii, cuvinte frumoase, suflet larg deschis...
Dragostea sa faţă de colegi, de  profesori elevii au manifestat-o într-un mod neobişnuit. Anul acesta autogestiunea şcolii i-a surprins plăcut pe profesori, dăruindu-le «inimioarele dragostei». A fost un gest de stimă faţă de  cei din jur. Totodată pe 14 februarie pentru elevii din clasele superioare a avut loc concursul „Ce este mai puternic decât dragostea”, la care elevii au căutat perechea sa ideală.  Prin diferite concursuri perechile au demonstrat ce talente posedă.  Titlul de perechea ideala l-au obţinut Svecla Ion şi Jirova Mariana.                                                                                                            

Ţurcan Marina, ,
responsabilă de comisia culturii

 

Controlul zilnicelor

  Zilnicul este principalul document  al elevului. De-a lungul timpului şi-a schimbat forma, dar, totuşi, a rămas cea mai principală „oglindă” a fiecărui elev.
În luna martie comisia învăţământului  a controlat zilnicele elevilor prin clase. S-a constatat:

Sveclă Mihaela-Rodica
responsabilă de comisia învăţământului

Primăvara

Toată iarna am aşteptat
Anotimpul preferat,
Când soarele încălzeşte
Şi zăpada se topeşte,
Când păsările se întorc acasă
În glia luminoasă,
Când natura se trezeşte
Şi pe toţi îi înveseleşte,
Când ghiocelul înfloreşte
Şi pădurea înverzeşte.
Primăvara a sosit,
Noi îi zicem: „Bun venit!”

Morar Alina, clasa a 5-a