Вы здесь

Главная

    Odată  cu ultimele ninsori, ce aduc cu ele risipa bogată de fulgi, se strecoară spre inima noastră multaşteptata prima zi de primăvară. E o sărbătoare intimă şi calmă, ce ne aduce în suflet  înmugurirea, căldura de primăvară a soarelui revărsat darnic peste livezi şi câmpii.
    O  surpriză frumoasă pentru toţi ne-a  pregatit   grupa pregătitoare împreună cu doamnele educatoare  Marina Veşca şi Valentina Bota, spectacolului  muzical-literar “Mărţişor sărbătoarea primăverii”.
     Legenda înscenată, poeziile recitate şi cântecele cântate de către copii ne-au adus minute plăcute şi ne-au îndemnat să respectăm tradiţia mărtişorului care rămâne ca o întrupare a bucuriei de a trăi, a dragostei de viaţă, un semn prin care noi, oamenii, salutăm renaşterea naturii odată cu venirea primăverii.