Вы здесь

Главная
Curierul    şcolar 
Miniziarul şcolar al CIE
„Gimnaziul Boian”

 

Elevii gimnaziului – Armatei Ucrainei

    Situaţia complicată din ţară nu ne lasă să fim indiferenţi. Deaceea, elevii gimnaziului participă activ la acţiunile care au scop susţinerea şi întărirea Armatei Ucrainei. În lunile septembrie-octombrie elevii din gimnaziu, susţinuţi de părinţi, au participat la acţiunea general-ucraineană „Допоможи Українській армії”. S-au adunat produse alimentare în sumă de 715 grivne, care au fost transferate la centrul raional de apărare socială, iar de acolo au fost date pentru întreţinerea ostaşilor care apără integritatea ţării în regiunile Doneţk şi Lugansk.
     O altă acţiune general-ucraineană „Лист пораненому солдату” a făcut ca mulţi elevi din gimnaziu să scrie scrisori, poezii, compuneri pentru ostaşii răniţi. Mesajele elevilor Jirova Mariana, Bosovici Ana-Carolina, Ignatiuc Maria, Lungu Iana au fost date la unitatea militară A1029 din oraşul Cernăuţi. Citindu-le, ostaşii răniţi au simţit că sunt susţinuţi, că fac o faptă patriotică, eroică. De asemenea s-au adunat mijloace băneşti în sumă de 1050 de grivne. Jumătate din aceşti bani a fost dată unei familii de invalizi strămutaţi din regiunea Lugansk, iar cealaltă parte va fi înmânată unui consătean de-al nostru, care acum se află în zona operaţiei antiteror.
   Ajutăm Armatei Ucrainei din suflet şi cu speranţa să se instaureze pacea în ţară.

Aurelia V. Botă,
director adjunct pe lucrul educativ

Cine învaţă merge înainte

Fiinţa fiecărui om creşte odată cu cunoştinţele dobândite, se limpezeşte prin ele şi se adună în ele. De acest fapt sunt conştienţi elevii şcolii noastre, care culeg înţelepciune în timpul procesului instructiv-educativ, iar cunoştinţele dobândite le oferă posibilitatea să participe cu succes la diferite concursuri, întreceri, olimpiade. Până în prezent ne bucurăm de aşa rezultate:
• Concursul raional al tinerilor ecologi: Stratulat Marinela – locul I, Moldovan Diana – locul II.
• Concursul raional al lucrărilor de cercetare „Patria mea - Ucraina”: Bzovi Carina-Maria – locul III, Lungu Iana – locul III, Ignatiuc Maria – locul III.
• Concursul raional „Галерея мистецтв”: Moldovan Diana – locul III.
• Întrecerile raionale „Воєнізований крос”: echipa CIE „Gimnaziul Boian” – locul III.
La olimpiadele şcolare pe obiecte au participat 138 de elevi. Cinstea şcolii noastre la olimpiadele raionale vor apăra-o următorii elevi:  Morar Alina –  cl.6; Migalcean Aelita, Rabuleac Alisa, Jalba Mihai – cl.7; Buzei Marinela, Juc Vasile, Moldovan Diana, Toma Nicolai, Melnic Iuliana – cl.8; Stratulat Marinela, Jitariuc Pavel, Zelea Marinela, Mândrescu Andriana – cl.9; Bzovii Carina-Maria, Lungu Iana, Sveclă Mihaela-Rodica, Gauca Ana, Guzun Nicolai – cl.10; Bosovici Ana-Carolina, Jirova Mariana, Ignatiuc Maria, Migalescul Maria – cl.11. Din partea marii familii şcolare urăm succes participanţilor la olimpiadele raionale, să înveţe şi în continuare şi să se întoarcă cu mult dorita biruinţă!

Rodica N. Dârda, director adjunct pe lucrul ştiinţific

Ansamblul „Fagurel”

De acum de un an de zile, pe baza cercului de dansuri populare al casei de creaţie din raionul Nouă-Suliţa, a fost înfiinţat ansamblul de dansuri populare “Fagurel”. Conducătorul ansamblului este profesoara Maria M. Basaraba. Denumirea a fost aleasă nu întâmplător, ci în cinstea plaiului în care locuim. În prezent, în cadrul ansamblului activează 58 de dansatori: 40 fac parte din grupa mică, iar 18 din grupa mare.
Repertoriul ansamblului este divers şi include dansuri populare, care demonstrează ritualurile, tradiţiile şi costumele specifice ale poporului românesc: „ţărăneasca”, „bătuta”, „hora", “coasa”, „brâul”, „arcanul” şi altele. În plus, în cadrul ansamblului au fost create suite coregrafice aşa ca “Boincenii la joc”, „Suflet boincesc”, „Jocul din centrul satului” şi altele, care au fost prezentate publicului la diferite concursuri, concerte la nivel de şcoală, raion, regiune... Pe lângă acestea, membrii ansamblului au scris lucrări de cercetare: „Portul naţional - averea satului Boian”, „Strigăturile în dansurile populare ale satului Boian”.
Totodată lucrează şi asupra lucrărilor ştiinţifice: „Portul femeiesc al satului natal din secolul al XX-lea”,  „Strigăturile boincene trecute printre veacuri”...
Este îmbucurător faptul că ansamblul de la orice concurs se întoarce cu locuri premiante, iar la concerte, întâlniri, mese rotunde publicul primeşte satisfacţie sufletească. Ne bucură şi aceea, că pe lângă talentul coregrafic, ansamblul îl are pe acel care este fără de preţ – „Fagurel” se deosebeşte printr-o aleasă prietenie.
Dansul popular din Boian este un certificat de înaltă iscusinţă, este un etalon de frumuseţe, un limbaj de comunicare a tradiţiilor străvechi, o mărturie vie a creaţiei populare. Membrii ansamblului “Fagurel” sunt acei care zi de zi pun umărul pentru a păstra, a dezvolta, a reînvia aceea ce ne-au lăsat strămoşii.  
Maria M. Basaraba, conducătorul ansamblului “Fagurel”
Cele mai bune sfaturi pentru părinţi
Să fii un bun părinte se învaţă din experienţă, nu există o formulă magică sau o teorie ce poate fi aplicată pentru orice părinte şi pentru orice copil. A avea parte de această experienţă este un lucru minunat. De multe ori însă, vă puteţi simţi neajutorat sau incapabil în faţa acestei responsabilităţi. Nu le puteţi şti toate, nu puteţi să fiţi un as în orice domeniu, prin urmare fiţi înţelegător cu propria dumneavoastră persoană şi încercaţi să faceţi din meseria de părinte o meserie făcută cu plăcere. Cele 10 sfaturi de mai jos vă pot ajuta.
1. Adaptaţi-vă vremurilor. Nu comparaţi modul în care dvs. aţi fost crescut la modul cum anume trebuie să creşteţi acum copilul dvs.
2. Aşa cum te comporţi cu el, aşa se va purta el însuşi cu el.
3. Ceea ce faci are o influienţă puternică asupra copilului. Gândeşte-ţi comportamentul, pentru că cel mic te studiază şi este atent la tine. Ţine minte că tu eşti principalul exemplu din jurul lui, iar dacă tu nu ai o atitudine corectă, copilul nu are de la cine altcineva să inveţe.
4. Dragostea faţă de cel mic nu are legatură cu câte jucării îi iei sau măsura în care îi faci toate poftele.
5. Trebuie să te implici în viaţa copilului tău. Trebuie să-i acorzi cu adevarat atenţie.
6. Stabileşte un set de reguli. Dacă nu organizezi comportamentul copilului tău încă de când e mic, îi va fi lui foarte greu să se organizeze atunci când va fi singur. În orice moment al zilei, trebuie să fii capabil să răspunzi la următoarele întrebări: "Unde este copilul meu?", "Cine este cu copilul meu?", "Ce face copilul meu?".
7. Incurajează-l pe copilul tău să fie independent,
dezvoltă-i autocontrolul, independenţa. Fii lângă el, dar nu decide tu pentru el. Iubeste-l din toată inima, dar nu-i fura libertatea.
8. Evită disciplina dură. Niciodata un copil nu trebuie lovit, indiferent de situaţie. Cei care sunt pălmuiţi în orice fel dezvoltă la randul lor tendinţa de a fi violenţi cu alţi copii.
9. Vorbeşte deschis cu copilul tău. Lipsa comunicării este principalul motiv pentru care apare distanţa  dintre membrii  familiei.
10. Fii politicos cu copilul tău, la fel cum eşti cu oricine altcineva. Respectă-i opinia, chiar dacă nu este aceeaşi cu a ta. Fii atent la el atunci când vorbeşte şi fii blând, chiar dacă te-a supărat.
Sfaturi pentru părinţi sunt multe. Totuşi, un lucru este cert: atâta timp cât eşti atent la copilul tău vei avea  o relaţie armonioasă cu el. Ne-am bucura dacă această listă s-ar îmbogăţi cu aportul dumneavoastră. Sperăm să vă fie de folos!

Ala S. Nicoriuc, director adjunct
pe compartimentul preşcolar

    Nostalgie de toamnă

   Iarnă, vară, primăvară, toamnă... Toamnă – smolită, aurită, cu cerul încă senin, cu serile reci, cu ploi şi cu zile triste, pline de nostalgie.
   Zilele atât de scurte îmi par a fi lungi şi pline de un duh rece. Mi se pare că totul ce a fost viu a murit. De parcă simt că sângele în vine curge mai lin, inima se zbate mai încet şi respiraţia e mult mai rece.
   În imaginea mea toamna e ca o împărăteasă, care nu are milă, care nu simte dragoste. Totul în jur e mort: copacii au rămas goi, frunzele galbene au căzut la pământ şi nu mai reprezintă viaţa, nu arată nimic viu. Norii negri au acoperit cerul. S-a aşezat o ceaţă care opreşte respiraţia. Mă simt neputincioasă şi foarte plictisită. Totul ce îmi aducea plăcere a rămas în zilele verii. În aer se simte o aromă de flori amestecată cu o dulce nostalgie. Totul aceasta mă face să cad pe gânduri şi într-un moment simt că aş dori să găsesc un fir de fericire de care m-aş putea prinde ca de ultima speranţă...

Mariana Jirova, clasa a 11-a