Вы здесь

Главная

   Paştele este cea mai importantă sărbătoare anuală creştină. Ea comemorează evenimentul fundamental al creştinismului, Învierea lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, în a treia zi după răstignirea Sa din Vinerea Mare.
   În săptămâna Patimilor  în compartimentul preşcolar s-a organizat expoziţia „SĂRBĂTOAREA PAŞTELUI  ÎNTRE TRADIŢIONAL ŞI MODERN”. Educatoarele, copiii împreună cu părinţii   au realizat lucrări care au readus  farmecul deosebit al acestor sărbători, farmec ce reiese atât din semnificaţia religioasă, cât şi din tradiţii: oul pictat, iepuraşul, masa încărcată. Dorim să învăţăm copiii să îndrăgească obiceiurile tradiţionale.
   Credem că implicarea copiilor în realizarea acţiuni de încondeiere a ouălor, de participarela obiceiurile de Paşti va duce la formarea unei conştiinţe privind datoria omului de a păstra tradiţiile străbune.

 

 

 

Ala S. Nicoriuc, director adjunct
pe compartimentul preşcolar