Вы здесь

Главная

       Întrucât “Inima mamei este un adânc abis la capătul căruia găseşti de fiecare dată iertare” după Honore de Balzac, micuţii din compartimentul preşcolar  al  CIE “Gimnaziul Boian”  au  marcat pe 8 mai  Ziua Mamei, pentru a pune în evidenţă importanţa acesteia în cadrul familiei, a societăţii şi a generaţiilor ce stau să crească şi să se dezvolte armonios.
        “ Mama este soarele care luminează, ne incălzeşte şi este aerul pe care il respirăm. Fără ea, fără mama, nici o fiinţă din lume nu ar rezista. Daca nu ar fi ea, mama, cine ar alina durerea, cine ar şterge lacrimile de pe obrăjor? Fără ea nu am putea creşte. Mama e blândă, e iubitoare, e răbdătoare, singura care ne poate oferi caldură, linişte  şi pace”, a fost mesajul transmis de micuţii din grupele medie şi mare pentru cele mai gingaşe şi puternice fiinţe din lume.
     Programul dedicat special mamelor a prins viaţă prin povestea “Fata babei şi fata moşneagului” înscenată , cantecele, poeziile şi dansurile interpretate de copiii. Iar inimile dăruite mamelor ne-au arătat dragostea  copiilor pentru fiinţa dragă, îndemnându-ne să ne iubim mama întotdeauna!