Вы здесь

Главная

  Zilele trecute  CIE „Gimnaziul Boian”  a primit  o delegaţie  din capitală, care s-a înteresat de procesul de învăţământ în cadrul proiectului „Învăţământ multilingval în Ucraina” la care participă şi şcoala noastră. Scopul acestui proiect este însuşirea cât mai bună a limbii de stat de către copii pentru o integrare mai eficientă în societate. Oaspeţii au asistat la o activitate de dezvotarea vorbirii în grupa pregătitoare a compartimentului preşcolar şi la o lecţie de matimatică în clasa a 8.
  Scopul activităţii de dezvotarea vorbirii cu tema „Culorile toamnei” a fost de a consolida şi aplica cunoştinţele şi deprinderile însuşite în legătură cu diferite aspecte ale anotimpului toamna în două limbi. Copii au recitat poezii despre anotimpuri şi despre toamnă, au ghicit ghicitori pe baza cărora au umplut coşul toamnei. Au colorat fructe şi legume numind culorile toamnei. Iar la sfârşit au cântat împreună cu Zâna Toamnei cântecul „Mişcă vântul frunzele”. Participând activ la activitate copii au convins-o pe Zâna Toamnei că cunosc caracteristicile şi culorile anotimpului toamna în limba română şi în limba ucraineană. Drept recompensă Toamna le-a oferit copiilor şi oaspeţilor mere gustoase din coşul său.