Вы здесь

Главная

   Permanent ne este dor de Mihai, Poetul etern. „Să ne trăieşti, Poete, şi moarte să nu ai!” i-au dorit discipolii CIE „Gimnaziul Boian” în ziua de naştere a poetului Nepereche. În aceste zile, când aerul răsună de colinde, elevii clasei a 5-a i-au urat pe toţi copiii şcolii noastre cu dorinţa de a-l bucura, de a-l întineri, de a-l înnemuri pe Luceafărul poeziei noastre. Elevii clasei a 11-a au oformat standul informativ „Luceafărul poeziei noastre”, iar elevii clasei a 9-a i-au adus florile recunoştinţei, participând la manifestarea comemorativă consacrată zilei de naştere a poetului din centrul raional Nouă-Suliţa.
   El, Luceafărul poeziei noastre, s-a aflat lângă noi în ziua Sa de naştere, iar elevii s-au străduit să-i înalţe prin cuvânt o statuie în suflet, în conştiinţă. Ferice de neamul pe firmamentul căruia străluceşte Luceafărul Eminescu!