Вы здесь

Главная

Curierul    şcolar

*Miniziarul şcolar al CIE „Gimnaziul Boian” * № 2

Miroase toamna,

Cerul plânge,

Atinge ramura de tei...

Cu mii de frunze

Parcă ninge,

Covor ţesând

Sub paşii mei.

Păşim cu grijă pe covorul auriu al toamnei. Simţim mirosul îmbătător al frunzelor ruginite. Pe ici, pe colo, în lumina blândă a soarelui, strălucesc pete de brumă. Vara verde demult a cedat împărăţia sa toamnei. Se termină de strâns toată roada şi, numai noi, elevii, rămânem cu grijile noastre...

 

Organizarea lucrului autogestiunii şcolare în anul de învăţământ 2011-2012

Autogestiunea şcolară este unul din subiecţii principali, care învaţă copiii să fie independenţi, educă lideri, persoane creative şi cu răspundere.

În primele zile ale lunii septembrie în şcoală a fost reales activul autogestiunii şcolare: preşedinte – Gauca Constantin, elevul clasei a 11-a, locţiitor – Savenco Cristina, eleva clasei a 11-a, secretar – Toma Liudmila, clasa a 10-a.

Departamentele continuă lucrul, primind de la 01.09. 2011 denumirea de comisii.

Două eleve din clasa a 7-a, Lungu Iana şi Sveclă Mihaela, au fost înaintate ca delegaţi în lucrul autogestiunii elevilor din raionul Noua-Suliţa.

Cu ajutorul elevilor din comisia învăţământului, din care fac parte Stratulat Marinela şi Ţârdea Maria (clasa a 5-a), s-au adus la condiţia cuvenită colţurile claselor, s-a ridicat calitatea completării zilnicelor.

Comisia culturii şi sportului, din care fac parte Fedoreac Andrei (cl.9-B), Vaipan Petru (cl. 9-A), împreună cu activul organizaţiei de copii „Renaşterea” – preşedinte Bosovici Ana-Carolina, locţiitor Zvarici Alina – au pregătit petrecerea Zilei Turismului.

Pe data de 21 octombrie, la adunarea  autogestiunii şcolare, delegaţii Lungu Iana şi Sveclă Mihaela, participanţi la adunarea raională, au informat membrii autogestiunii şcolare despre lucrările autogestiunii raionale.

Elevii prin intermediul autogestiunii îşi fac viaţa şcolară mai interesantă, mai diversă.Ştiri din biblioteca şcolară

Cartea a fost şi va fi izvorul cunoştinţelor, necătând la toate dezvoltările ce au loc în electronică, lumea cifrelor ş.a.m.d.

Biblioteca şcolară permanent îşi îmbogăţeşte fondurile sale. În momentul de faţă noi suntem asiguraţi aproximativ 98%  cu manuale. Însă, totuşi, mai avem şi unele probleme. Lipsesc manuale de limba franceză şi engleză în clasele a 10-a şi a 11-a. Mai rău stau lucrurile cu literatura artistică. Anul acesta am primit 250 de cărţulii pentru clasele mici – o culegere mică de poveşti. Desigur, aceasta este un progres, dar mic. Ar fi bine să îmbogăţim biblioteca şcolară prin alte metode de completare. Planificăm să organizăm o acţiune benevolă sub deviza: „Dăruieşte o carte bibliotecii şcolare!” Am face un lucru mare şi folositor pentru actualii elevi şi pentru acei elevi care vor păşi pragul şcolii în viitor.

Diana Gh. Bulai, bibliotecara

CIE „Gimnaziul Boian”Toamna cu însemnul carităţii

Minunăţiile toamnei au fost create tocmai pentru a ne încânta privirile şi inima, pentru a ne face pe toţi să zâmbim, să fim mai buni, să fim şi noi darnici ca şi toamna. Anul acesta luna octombrie a fost marcată de acţiunea panucraineană „Caritatea”. Ştim cu toţii căci credinţa bună trebuie să fie însoţită de fapte bune. Am hotărât şi noi, elevii, să ne grăbim să facem un bine. Intenţia noastră de a-i ajuta pe cei ce au nevoie de sprijin s-a materializat în suma de 556 de grivne şi produse alimentare.

Dacă ne vom gândi tot timpul la aproapele nostru, viaţa ne va părea mai frumoasă, iar sufletele ne vor fi mai luminoase.

Savenco Cristina, clasa a 11-a,

locţiitoarea preşedintelui autogestiunii şcolare.  Drepturile mele...

Aplicarea în practică a programei de bază  „Eu în Lume”  înaintează faţă de cadrele didactice necesitatea reconsiderării volumului de cerinţe aplicat copiilor din compartimentul preşcolar.

Toate activităţile petrecute in grădiniţă au la bază un conţinut integrat şi prevăd o învăţare activă, bazată pe evoluţia cognitivă şi afectivă a copilului. Activitatea combinată „Ţara minunilor – lumea acvatică”, prezentată recent de educatoarea Garasâm Ana, a fost direcţionată anume spre această orientare.

Educatoarea a proiectat fiecare etapă a activităţii ţinănd cont de relaţiile educaţionale şi formele de organizare.

În procesul învăţării copiii au identificat drepturile copilului prin „Povestea peştişorului de aur”, care a avut nevoie  de ajutorul lor. Colorând, creând mediul acvatic, compă- timindu-l pe bietul peştişor, ei au înţeles că fiecare

are dreptul la familie şi la casă.                 

         Şi acesta-i adevărul, fiindcă de cum vedem lumina zilei avem drepturi egale: dreptul la viaţă, la casă, la asistenţă medicală...

Ala.St. Nicoriuc,

şefă de studii pe compartimentul preşcolar

 

Toamna aurie

Mândra şi frumoasa toamnă ne-a poposit pe meleag cu miros îmbătător de gutui, cu belşug şi bucuria muncii împlinite. Şi nu este şcoală în care să nu i se aducă un omagiu acestui anotimp prin sărbătoarea cu genericul „Toamna de aur”.

În fiecare toamnă la CIE „Gimnaziul Boian” se desfăşoară concursul artei ikebana cu genericul „Aşa e toamna totdeauna”. Prin participarea la acest eveniment elevii îşi dezvoltă potenţialul creativ şi scot în evidenţă culorile şi frumuseţea toamnei în satul Boian.

Anul acesta la concurs au fost expuse lucrările elevilor din clasele a 5-a – a 11-a. La realizarea ikebanelor elevii au aplicat nu doar cunoştinţe, ci şi fantezie. Talentaţi şi îndrăgostiţi de frumos, elevii au organizat compoziţii floristice superbe, de altfel, pe lângă multitudinea de culori ale florilor de toamnă, elevii au folosit în lucrările lor tot ceea ce subînţelege anotimpul toamna. Juriul a admirat cu mare plăcere fiecare lucrare în parte, fiindu-i foarte greu să aprecieze învingătorii. Pe locul I s-au plasat clasele a 5-a, a 9-B şi a 7-a, pe locul II – clasele a 6-a, a 11-a şi a 9-A şi pe locul III – clasele a 8-a şi a 10-a.

Olesea V. Moldovan,

 profesoară de biologieReguli de bună-cuviinţă

  1. Trebuie să-ţi cunoşti nu numai părinţii şi bunicii, dar şi străbunicii şi răstrăbunicii.
  2. Trebuie să ai un album (sau un caiet mai gros) în care să plasezi fotografiile rudelor apropiate şi să înregistrezi povestiri din viaţa lor,
  3. În acelaşi album (sau într-un carneţel) trebuie să ai adresa rudelor în vârstă, dar şi a verişorilor, numărul lor de telefon.
  4. Nu trebuie să ţii supărare nici pe rude, nici pe vecini, nici pe colegi.
  5. Cu ocazia sărbătorilor, ar fi bine să-ţi feliciţi rudele, prietenii.

 

Sfaturi practice

Când emoţiile îţi joacă festa

Trebuie să vorbeşti, să prezinţi un referat în faţa unui public.

Pentru astfel de momente există o reţetă simplă: ai grijă să vorbeşti cât mai rar şi mai clar posibil. Dacă vei citi rar, vei evita bâlbâielile penibile cauzate de emoţii. Iar vocea ta va părea mai puternică. Dacă mai zâmbeşti printre rânduri, publicul va fi cucerit şi te va admira.

 

Cele mai frumoase pilde

Preţul lucrurilor

Un om avea un băiat tare leneş. Atât de leneş, că nu făcea nimic toată ziua, dar ştia să ceară bani de la părinţi ca să-şi cumpere dulciuri şi jucării.

Dar, într-o zi, tatăl său a hotărât să-l lecuiască şi, când băiatul a venit acasă iarăşi să ceară bani, i-a spus:

- Fiule, eu ţi-aş da banii aceştia, dar mă tem  că tu nu ştii să-i preţuieşti. Nu ştii valoarea lor şi îi cheltuieşti fără rost.

- Cum să nu, tată? Ştiu foarte bine că banii se câştigă greu şi nu îi voi mai risipi.

Dar, în timp ce băiatul tot încerca să-şi convingă părintele să-i dea bancnota după care îi scăpărau deja ochii, tatăl său a aruncat-o în soba aprinsă. Băiatul a rămas locului, mut de uimire, neînţelegând de ce a făcut tatăl său acest lucru.

- Acum să ştii că eşti pedepsit! a mai spus tatăl. Pleacă din casa mea şi să nu te mai întorci până nu vei fi şi tu în stare să câştigi un ban.

Băiatul nu a mai avut ce face şi s-a dus la brutarul din colţul străzii, rugându-l să-l primească ucenic.

O săptămână întreagă a muncit cărând sacii cu făină, frământând coca şi trebăluind prin brutărie. Când se împlini o săptămână, brutarul îi dădu o grămadă de bani.

Fericit nevoie mare, băiatul s-a întors acasă.

- Tată, tată, a strigat el, intrând val-vârtej, am câştigat şi eu bani! Uite bancnotele astea! Uite ce multe sunt şi doar eu am muncit pentru ele, nimeni nu mi le-a dat pe degeaba!

- Bravo, fiule, i-a zis tatăl. Ia dă-mi-le şi mie să văd câte sunt...

 După ce le cercetă cu luare-aminte, tatăl le aruncă imediat în foc. De data aceasta băiatul a sărit ca ars, băgându-şi mâinile în flăcări să scoată banii pentru care muncise atât.

- Vezi, fiule, de-abia acum ştii valoarea banilor. Şi doar cine le cunoaşte valoarea ştie cu adevărat şi cum să-i cheltuiască, îi mai spuse tatăl cu dragoste.