Вы здесь

Главная

Din albul fulgilor de nea,

Şi din a soarelui sclipire,

Îţi dăruiesc un mărţişor,

Aducător de fericire! 

E mic şi neînsemnat,

Dar plin de bucurie!

E gândul meu cel mai curat,

Care se-ndreaptă către tine!

     Mărţişorul este o sărbătoare tradiţională românească a primăverii , el fiind totodata un simbol al renaşterii naturii şi al tuturor speranţelor.

    Curiozitatea şi dorinţa copiilor  din CIE “Gimnaziul Boian” de a şti cât mai multe lucruri despre semnificaţia mărţişoarelor,  dăruirea şi purtarea lor pe vestimentaţie, a dat curs sărbătorii, cu genericul. 

„Un mărţişor, o floare,o rază de soare”.

     Protagoniştii principali au fost  copiii claselor primare şi preşcolarii, coordonaţi de către doamnele  invăţătoare Valentina Botă, Livia Basaraba şi Maria Juc.

     Cu emoţii mari, copiii au interpretat cântece şi poezii, scenete şi dansuri care ne-au adus minute plăcute şi ne-au îndemnat să respectăm tradiţia mărtişorului care rămâne ca o întrupare a bucuriei de a trăi, a dragostei de viaţă, un semn prin care noi, oamenii, salutăm renaşterea naturii odată cu venirea primăverii.